رنگ و نقاشی ساختمان

نقاشی ساختمان

نقاشی ساختمان

در دنیای مدرن امروز که اهمیت نمای داخلی و خارجی ساختمان بسیار حائز اهمیت است روش های متعددی به منظور زیباسازی بنا به کار برده می شود. یکی از این روش ها نقاشی ساختمان است که جلوه ای متفاوت و جذاب به سطوح می بخشد. برخلاف تصور عموم که گمان می کنند رنگ آمیزی و نقاشی سقف و دیوار کار آسانی است، این کار نیازمند مهارت و به کار بردن ترفندهای خاص می باشد. رنگ یک پوشش ایده آل برای درب ، دیوار  ، سقف ، ستون ها ، پنجره ها و … است. از آنجایی که قیمت رنگ ساختمانی در مقایسه با سایر متریال هایی که نقش کاور را ایفا می کنند مقرون بصرفه تر است ، بیشتر صاحب خانه ها برای پوشش سقف و دیوار خانه خود رنگ را انتخاب می کنند. نقاشی ساختمان در مراحل پایانی نازک کاری انجام می شود ، از این رو طبق سلیقه می توان رنگ مورد نظر را انتخاب نمود و زیبایی بی نظیری به سطوح بخشید.در ادامه ی این مطلب که به نکات مهم در نقاشی ساختمان می پردازیم با هوم رنگ همراه باشید.

نکات مهم در نقاشی ساختمان

  • سمباده زدن ، اساس داشتن یک سطح صیقلی و زیبا برای رنگ زدن است. این کار آن قدر مهم است که بعضی نقاشان حرفه ای می گویند باید اسم حرفه شان را بجای نقاش بگذارند سمباده زن! چون یک نقاش خوب وقت زیادی را صرف این کار می کند تا برآمدگی های گچ و بتونه کاری، کج و کولگی های اطراف سوراخ ها و جای میخ های پر شده روی دیوار، و لکه ها و زائده های قاب در و پنجره ها را صاف و درست کند.

 

  • نقاش های حرفه ای قبل از شروع نقاشی دیوار ها ، سوراخ ها و ترک ها را با گچ و بتونه پر می کنند اما اگر رنگ را مستقیم روی این لایه بزنید ، بتونه و گچ رطوبت رنگ را به خود می کشد و سطح مات و کدری به شما می دهد. بنابراین یک لایه رنگ آستر به دیوار ها بزنید.

 

  • بویژه برای لوازم و سطوح چوبی ، هیچ چیز بد تر از این نیست که آخر کار ، چسب را بکنید و ببینید رنگ شره کرده و زیر جاهای چسب خورده که نباید رنگ می خورد نفوذ کرده. برای اینکه نیاز به دوباره کاری و تراشیدن لکه های رنگ نشود ، کار چسب زدن را با دقت و فشار مناسب انجام دهید. کار از محکم کاری عیب نمی کند. پس بعد از چسب زدن سطح چوب ، نوار چسب را با فشار کاردک محکم و هوا گیری کنید تا هیچ قطره رنگی زیر آن نفوذ نکند.

 

  • راز داشتن یک سطح رنگ خورده تمیز و بدون رد قلم‌مو این است که مقداری مکمل رنگ یا نرم کننده رنگ مثل فلوترول به رنگتان اضافه کنید. این محصول دو مزیت دارد. اول اینکه باعث می شود رنگ دیر تر خشک شود و بنابر این وقت بیشتری برای زدن لایه های بعدی رنگ روی هم داشته باشید ، قبل از اینکه رنگ زیری خشک و کدر شود و لایه بعدی ناصاف شود. دوم اینکه رنگ را نرم و صاف می کند و جای رد قلم مو اصلا نمی ماند و اگر هم بماند خیلی نامحسوس و کم می شود.

 

  • بنظر ساده تر می رسد که اول گوشه ها را همزمان رنگ بزنید بعد تکه ای از هر دیوار را رج بزنید و جلو بروید. اما حرفه ای ها این کار را نمی کنند. اول یک دیوار را با قلم مو رنگ بزنید و تمام که شد، قبل از اینکه سراغ دیوار بعدی بروید، بلافاصله با رول یا غلتک رنگ روی آن را صاف کنید. اینطوری لایه های رنگ عالی با هم ترکیب می شود و هیچ ردی از ناصافی روی دیوار نمی ماند.
    در فواصل استفاده از رول و قلم مو، روی سطل رنگتان را با یک پارچه نمدار بپوشانید تا رنگ و ابزار نقاشی تان هوا نخورد و خشک نشود.

 

  • نقاش های حرفه ای دو و نیم تا سه و نیم سانت پایین قرم مو را کاملا به رنگ آغشته می کنند و بعد دو طرف قلم مو را به دیواره داخلی سطل رنگ می زنند تا رنگ از آن چکه نکند. اما آماتور ها کاملا قلم مو را رنگی می کنند و بعد آن را محکم به دیواره های سطل می کشند و بیشتر رنگ همان اول از قلم مو جدا می شود. اینطوری با هر بار فرو بردن قلم مو در رنگ ، سطح زیادی را نمی توان رنگ کرد.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *